Yoga Nedir?

Yoga, eski Hindistan’da ortaya çıkan fiziksel, zihinsel ve ruhsal bir uygulamadır. Genel sağlık ve refahı teşvik etmek için tasarlanmış fiziksel duruşların (asanalar), nefes tekniklerinin (pranayama), meditasyonun ve etik ilkelerin (yamalar ve niyamalar) bir kombinasyonunu içerir.

Fiziksel duruşlar veya asanalar yoganın en tanınmış yönüdür ve esnekliği, gücü, dengeyi artırmak ve dolaşımı iyileştirmek için uygulanır. Solunum teknikleri veya pranayama, kanın oksijenlenmesini arttırmak ve genel solunum fonksiyonunu iyileştirmek için uygulanır. Meditasyon, zihni mevcut olması ve şimdiki ana odaklanması için eğitme uygulamasıdır, bu da stresi azaltmaya ve zihinsel netliği artırmaya yardımcı olabilir.

Yoga sadece fiziksel bir uygulama değil, zihin, beden ve ruhu kapsayan sağlık ve esenliğe bütünsel bir yaklaşımdır. Popüler bir egzersiz ve stres azaltma şeklidir ve her yaştan ve fitness seviyesinden insanlar tarafından uygulanır. Hatha, Ashtanga, Bikram ve daha fazlası gibi her biri kendine özgü bir yaklaşım ve odağa sahip birçok farklı stili vardır.

yoga
YOGA
yoga

Yoganın Faydaları

Kendi kendini iyileştirmeyi arttırır

İnsan vücudu mükemmel derecede zekidir. Yaşamın her aşamasında gece gündüz karmaşık bir fizyolojik dengeyi korumayı başarır. Yoga uygulamak, vücudun bu karmaşık dengeyi korumasına yardımcı olur, bu da kendi kendini iyileştirme kapasitenizi arttırır.

Yoga’ya göre, hastalığın ana nedeni zor duygularda yatmaktadır.

Olumlu düşünme ve meditasyon yapmak, olumsuz duygulardan etkilenme olasılığınızı azaltır. Öncelikle vücudunuza dikkat ederseniz, Yoga asanaları (duruşlar), pranayama (nefes egzersizleri) ve rahatlama uygularsanız, meditasyon yapmak ve olumlu düşünmek daha kolay olacaktır. İyi beslenerek kendinizi de destekleyebilirsiniz. tüm bu unsurlar bir araya gelir. Nitekim, Sanskritçe “birlik” anlamına gelir. Yoga yapmak, vücudun doğal dengesini bulmasına yardımcı olur ve zihne vücudun sorumlu ve akıllı bir sürücüsü olmayı öğretir.

DSC08706

Serbest Dalış ve Yoga

nefes eğitimi, bedensel farkındalık, rahatlama ve meditasyon gerçekten fiziksel düzeyde ve ötesinde kişisel dengenin temelleridir ve serbest dalışın önemli bir parçasıdır. Birçok disiplinden sporcular, serbest dalgıçlar ve ilgili eğitmenleri, Yoga ve meditasyonun optimum yaşam ve kişisel hedeflere ulaşmak için odaklanma için gerekli araçlar olduğu konusunda hemfikirdir. Yoga ve meditasyonda yeniyseniz, dalış öncesi ve sonrası seansların zihninizi ve bedeninizi tam rahatlamaya doğru ne kadar etkilediğine şaşıracaksınız.

Bu kombine uygulama, vücudumuzu serbest dalışın çeşitli zorluklarıyla yüzleşmek için donatmamıza yardımcı olur. Göğüs kafesini destekleyen kasları güçlü ve esnek tutarak derinlikte bulunan artan basıncı daha kolay idare etmemizi sağlayan fiziksel bir duruma getirir. Bu şekilde, böyle bir rejime düzenli katılım, 30 m derinliğin ötesinde serbest dalışla ilişkili akciğer hasarı risklerini minimuma indirir.

Sadece sizi güvende tutmak istediğimiz için değil, bu kombinasyona çok değer veriyoruz çünkü yoga ve meditasyon, serbest dalışta en yüksek performansa eşit olan zihin beden durgunluğu ve duruşu seviyesini yaratma konusunda derin bir yeteneğe sahip.

Yoga, Kendimize içeriden bakmak için bir aynadır.

Logo last web e1684179026904
Yoga Hareketleri (ASANALAR)

Asanalar (Yoga Postürleri) tüm vücudu yeniden canlandırır ve gençleştirir. Asanalar öncelikle omurga ve sinir sistemi üzerinde çalıştırırlar. Omurganın gücü ve esnekliği artar ve dolaşım uyarılır. Oksijen ve besin maddelerinin vücudun tüm hücrelerine ulaşmasını sağlar. Asanalar eklem hareketlerini artırır ve kaslar, tendonlar ve bağlarda esneklik sağlar. Buna ek olarak işlevlerini destekleyen iç organlara masaj yaparlar.

Logo last web e1684179026904
Nefes Çalışmaları (PRANAYAMA)

Nefes almak başka vücut fonksiyonlarına benzemez, çünkü bizi çevremize bağlar. Bitkiler, karbon dioksiti alırlar ve oksijen verirler; insanlar ve hayvanlar, oksijen açısından zengin havayı teneffüs ederler ve karbondioksitten yüksek havayı dışarı çıkarırlar. Solunum egzersizleri akciğerlerdeki ve vücudun tüm hücrelerindeki gaz alışverişini arttırmaya yardımcı olur. Nefes kontrolü, yoga'nın vazgeçilmez bir parçasıdır: Ha-Tha Güneş ve Ay anlamına gelir. Hem Asanalar hem de Pranayama, hayati enerjiyi artıran, sinir sistemine ince ayar yapan ve sonunda aklı kontrol etmeye yönlendiren nefes için mükemmel eğitimler sunar.

Logo last web e1684179026904
Rahatlama (SAVASANA)

Derin gevşeme, fiziksel, zihinsel ve ruhsal olmak üzere üç seviye üzerinde çalışır ve beden ve zihni enerjilendirmenin en doğal yoludur. Düzenli gevşeme bir araba soğutma sistemi gibi davranır: motorun aşırı ısınmasını önleyerek ve aracın verimli bir şekilde çalışmasını sağlayın. Yoga sınıfının sonundaki derin gevşeme sırasında, vücut hayati metabolik faaliyetleri sürdürmek için yalnızca prana (yaşam enerjisi) kullanır. Uygulamada kazanılan enerjinin geri kalanı saklanır.

Logo last web e1684179026904
Meditasyon

Meditasyon, huzur için bir anahtardır. Meditasyon teknikleri zihni sakinleştirir ve odaklanmayı geliştirir. Düzenli meditasyon fiziksel ve ruhsal yanı sıra zihinsel refahı geliştirir. Meditasyona başlamadan önce, yoga uygulayıcıları konsantrasyon ve olumlu düşünme egzersizlerini kullanarak olumsuz düşünce ve hislerin aklını temizlerler.

Logo last web e1684179026904
Yogi Beslenmesi

Yoginin gıdaya olan yaklaşımı, yaşamak için yemektir, yemek için yaşamak değil. Yogiler, vücut ve zihin üzerinde olumlu bir etkisi olan gıdaları, çevre ve diğer canlılardan en az olumsuz etkilenmiş gıdalardan seçer. Lakto-vejetaryen diyet tavsiye edilir, tahıl, bakliyat, meyve, sebze, fındık, tohum ve süt ürünleri. Tazeli ve rafine edilmemiş gıdalar, maksimum besin maddelerini uygulayacak şekilde hazırlanmış en iyi şekilde düşünülür.

Logo last web e1684179026904
Mudralar

Sanskritçe bir kelime olan 'Mudra''nın anlamı' mühür'tür. Mudra el pozisyonları, vücudun enerji akışı üzerinde etkili olan fiziksel jestlerdir. Eski geleneksel yoga uygulaması, el mudralarını kişinin değişen manevi ve zihinsel yönlerine bağlar. Mudralar genelde parmak konumlarıdır, başparmağın işaret parmağıyla birlikte bulunduğu Çin Mudra (Sanskritçe: छिन्मुद्र cinmudrā) gibidir. Sembolik olarak, kendi kendini gerçekleştirme anlamına gelir. Çin Mudra bilinç çıplaklığı, sizi saf bilince götüren Mudra'dır. Çin Mudra'yı özellikle meditasyon için kullanırız. Fiziksel, zihinsel ve manevi menfaatleri sağladığı için farklı mudralar için sağlık uygulaması pratik olarak değerlendirilir. El yogası olarak da bilinen Mudralar, tipik olarak elleri ve parmakları Vedalar'da tarif edildiği gibi belirli pozisyonlara yerleştirmeyi içerir.

x

tell me more

Enter your details below and learn about all the perks you get by using Xtrail Explorer.    Or call us for more info:

    y